Harry Potter
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Harry Potter

Това е роу плей форум отнасящ се за Хари Потър.
 
ИндексPortalПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход
Poll
Търсене
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Важни съобщения
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeСря Сеп 14, 2011 5:07 pm by Фелисия Дъмбълдор

» Вътрешния Двор на Хогуортс.
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeЧет Сеп 01, 2011 7:02 pm by Драко Малфой

» Разпределителна шапка
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeНед Авг 28, 2011 4:00 pm by Джини Уизли

» Нашето талисманче
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeВто Юни 07, 2011 3:48 pm by Фелисия Дъмбълдор

» Общата стая на Грифиндор
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeПон Май 30, 2011 7:40 am by Хърмаяни Грейнджър

» Идеята с клубовете
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeПон Май 30, 2011 7:33 am by Хърмаяни Грейнджър

» При хипогрифа Бъкбийк
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeНед Май 29, 2011 6:51 pm by Роналд Уизли

» Двора с тиквите
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeНед Май 29, 2011 6:47 pm by Роналд Уизли

» Забранената гора
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeНед Май 29, 2011 6:46 pm by Роналд Уизли

Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

Най-много потребители онлайн: 26, на Сря Окт 25, 2017 7:16 pm
Navigation
 Portal
 Индекс
 Потребители
 Профил
 Въпроси/Отговори
 Търсене
Май 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
КалендарКалендар
Часовничето
Лист с песни

MusicPlaylist
Music Playlist at MixPod.com
Героите на Първи курс
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeЧет Апр 21, 2011 5:54 pm by Фелисия Дъмбълдор
*Име: /Не избирайте прекалено сложни имена, които трудно се запомнят; не смесвайте например френско и английско име, освен ако не е свързано с историята ви/

*Възраст: /11 - не може да сте нито повече, нито по-малко/

*Кръв: …

Comments: 13
Герои на преподаватели
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeЧет Апр 21, 2011 5:35 pm by Фелисия Дъмбълдор
*Име: /Не избирайте прекалено сложни имена, които трудно се запомнят; не смесвайте например френско и английско име, освен ако не е свързано с историята ви/

*Възраст: /над 18/

*Кръв: /Чиста; смесен брак; мъгълокръвна/



Comments: 8
Пасивни герои
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeСъб Май 14, 2011 6:00 pm by Фелисия Дъмбълдор
Това са ваши неофициялни герои,които често присъстват в роулплея ви.Официалното (актуално) име, с което пишете е вашият герой.Пасивните герои не могат да пишат отделни постове.
...
Един пасивен герой трябва да има …

Comments: 0
Специални кандидатури
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeПон Май 09, 2011 4:06 pm by Фелисия Дъмбълдор
Специаллните кандидатури се дават на заслужилите и на тецзи,които току-що са се регистрирали и нямат друг пост-учител ,ученик и други.
Диментор
Известен убиец
Известен магьосник
Министър на Магията
Мъгъл
Модератор


Comments: 0
Други кандидатури
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeНед Май 08, 2011 3:19 pm by Фелисия Дъмбълдор
И така, ако не искате да бъдете преподавател, но пък не желаете и да сте ученик в Хогуортс, можете да си изберете друга професия. Ето и възможностите:

* Управител на магазин в Хогсмийд, Диагон-али и Продънения …

Comments: 0
Кандидатстване за префект
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeПет Апр 22, 2011 6:40 am by Фелисия Дъмбълдор
Кандидатсвайте тук.Трябва да сте поне 4 курс.Правете си героя в съответното място-курс.


Префекти на Рейвънклоу
1префект-
2префект-
3префект-
4префект-


Префекти на Грифиндор
1префект-
2префект-
3префект-
4префект-




Comments: 0
Свободни длъжности ,като учители
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeЧет Апр 21, 2011 5:37 pm by Фелисия Дъмбълдор
ПРЕДМЕТИ

*Аритмантика -Фелисия Дъмбълдор
*Астрономия -
*Билкология -
*Вълшебство - Фелисия Дъмбълдор
*ГЗМС - Алайжа Абруций
*Древни руни -
*ЗСЧИ - Белатрикс Лестранж
*История на магията - Алайжа Абруций
*Куидич -


Comments: 0
Top posters
Фелисия Дъмбълдор
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Джини Уизли
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Хърмаяни Грейнджър
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Белатрикс Лестранж
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Harry Potter
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Роналд Уизли
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Драко Малфой
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Segundo Cernadas
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Сивиръс Снейп
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Alija AbrusiusYurusarenai
Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_lcapТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Voting_barТрябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Vote_rcap 
Affiliates
free forum


 

 Трябва да знаете какво е роу плей и как се пише...

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Фелисия Дъмбълдор
Дир. на Хогуортс,Ръководител на Рейвънклоу,учител по Вълшебство,Мъгълознание,Аритмантика,Отвари
Дир. на Хогуортс,Ръководител на Рейвънклоу,учител по Вълшебство,Мъгълознание,Аритмантика,Отвари
Фелисия Дъмбълдор


Брой мнения : 165
Join date : 21.04.2011
Age : 29
Местожителство : Хогуортс

Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Empty
ПисанеЗаглавие: Трябва да знаете какво е роу плей и как се пише...   Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeЧет Апр 21, 2011 6:15 pm

Най-важната информация относно РП...

Роу Плей - що е това
Когато някой се регистрира в един форум понякога се получава така, че не знае какво е роу плей. Роу Плей е превод от английски език "Role Play Game", което означава ролева игра или казано с прости думи, игра по роли. В нашия форум Роу Плеят е малко по-различен и си има определени изисквания и редове за него. Естествено, на всички ни е трудно още в началото да започнем да пишем по 10-редови постове, но затова е и тази тема. Попринцип РП-то може да бъде от двама души, но може и да се стигне чак до десет. Като цяло преди да започнете да пишете РП, се разберете по лично съобщение или в Chatbox-а, за да не се получат някакви обърквания. Например някой си пише поста, но през това време другият вече е пуснал даден пост и цялото ви РП отива на кино и се обезмисля. Можете да пишете и в първо, и в трето лице, но си изберете едно от двете. Решението си е изцяло ваше, но трябва да изберето едно лице, с което да пишете, защото когато ги сменяте става много объркващо, а понякога и самият ви пост се обезмисля. Ето примерно как ще изглежда малък текст в първо и в трето лице. В първо лице ще стане така: "Когато се надигнах и седнах на леглото се вцепених от удивление. Наблюдавах красивата и изумителна феерия от цветове застинала, сякаш времето бе спряло. След няколко минутно въодушевление, се съвзех тялом, но ума ми още блуждаеше в... къде всъщност? В приказния свят или може би в собствените ми мечти? Самата аз не знаех, но много, дори не можете да предположите колко, исках да узная, е, или поне да не напускам този жив блян.". А в трето лице ще бъде: "Когато Стела се надигна и седна на леглото се вцепени от удивление. Наблюдаваше красивата и изумителна феерия от цветове застинала, сякаш времето бе спряло. След няколко минутно въодушевление, момичето се съвзетялом, но ума й още блуждаеше в... къде всъщност? В приказния свят или може би в собствените й мечти? Самата тя не знаеше, но много, дори не можеш да предположиш колко, искаше да узнае, е, или поне да не напуска този жив блян.".

Как се пише един хубав Роу Плей
Почти убедена съм, че всеки нов потребител и "член" на роу плей игрите не знае как да напише един хубав пост и малко се притеснява дали ще го направи хубав и смислен. Писането на РП не е голяма философия, напротив, много е лесно, ако знаеш няколко трика. Попринцип, когато правите вашия герой, вие го описвате и създавате като ваш прототип. И затова, когато пишете пост, просто си преставете, че вие сте този герой. Как бихте се чувствали? Какво бихте направили? Представяйки си всичко това, на вас ще ви бъде наистина много по-лесно. Опишете обстановката, където се намирате, хората, с които общувате или виждате. Естествено, че няма във всеки пост да описвате обстановката или останалите. В първия пост описвате всичко, което ви заобикаля, времето навън. След това можете да опишете и това, което вашият герой мисли, чувства и вижда. С тези трикове и постепенно с писането на повече постове ще ви става все по-лесно и 10-редовите постове ще ви се сторят като детска играчка и няма да са проблем.

За Роу Плей постовете
Във вашите постове е добре, да не кажа, че е задължително, да описвате повече. Ако опишете обстановката с 2-3 реда, то какво и колко ще остане за излизането навън, действията ви и всичко останало?! Тайната на всичко е в използваните от вас думи. Измисляйте подходящи и хубави за изречението и текста прилагателни имена, но знайте, че както прилагателните разкрасяват текста, те могат и да го загрозят, ако са употребени в прекалено големи количества. Например:"Ванеса разгърна любимата си, голяма, вълнуваща, приключенска, фентъзи и дебела книга и започна да я препрочита отново, отново и отново." Не е особено красиво, нали? Но какво ще кажете за това: "Ванеса разгърна своята любима книга, която беше с голямо, ала много вълнуващо съдържание, и започна да препрочита приключенията, описани в нея." Така не е ли по-красиво и нежно? Трябва да знете и още нещо. Дори и да пишете дълги РП-та, те трябва да са написани с чувство. Естествено, че няма да започнете да го правите веднага, така че не се притеснявайте! Всичко става по реда си! Но не си помисляйте, че когато се научите да пишете хубави и описателни постове, трябва да започнете отначало?! Не, ни най-малко! И едно допълнение. Не описвайте механично действията, които сте си представили, а по-нежно и красиво, защото езиковият изказ става много груб, лаконичен и безчувствен. Например:
"Чувствах се отчаяна. Танцувах, но не се забвлявах. С нетърпение чаках Ли да дойде." Тези изречения не са хубави сами по себе си, не съм ли права? Изреченията също си имат своя смисъл и точно те създават увлекателността на текста. С вашите постове вие трябва така да заинтригувате и да завладеете чувствата на читателите, така че на тях да им е приятно да ги четат и с интерес да очакват развитието им, а и да ги подтикнете и те самите да започнат да пишат такива постове. Ето и един примерен текст/част от едно РП/:
"Хитовата песен на Inna беше на привършване и макар че с Лексисия танцувахме и привидно се забавлявах, вътрешно изобщо не ми беше така забавно. Пред очите ми все се изпречваше онази картина. Не исках да говоря за нея, не исках дори да мисля за нея, ала не успявах да си я избия от ума, сякаш нищо друго нямаще значение. А така ли беше всъщност? Ако трябваше да бъда честна със себе си и аз не знам. Не можех да понеса да го виждам с друга, макар че не ми беше никакъв. Трябваше да го забравя, да не се залисвам по външността му. Защо ли ми трябваше изобщо да се погубвам, малко по малко с всеки изминал ден, при положение, че не ми е давал абсолютно никаква надежда. И последния куплет на песента свърши и ние с Лъкс се оправихме към местата си. Когато се настанихме, русокоската отпи от питието си, ала аз започнах да се оглеждам за Ли. Кога ли щеше да дойде? И точно когато си здавах въпроса я видях да се приближава забързано към мен. Когато дойде до масата ни, Айли ме прегърна, а аз се вкопчих в нея, сякаш се давех. В нея намирах упокоение, в нейната предкръдка се чувствах сигурна, защитена от каквото и да е било на света. След известно време, не знам точно колко по простата причина, че когато бях с Ли забравях за времето и всичко около мен, малко се пооправих и отслабнах хватката около приятелката си. Тя веднага побърза да ме попита как съм сега, но и не пропусна да ми напомни, че ме беше предупредила за него. Още когато се запознах с него и апочнах да си втълпявам глупости, Ли ме предупреди, че той не е за мен, че ще ме нарани, че дори не мисли за мен и се оказа права. Защо ли не я послишах, при положение, че винаги е права?„ – Здравей! Аз съм Айли.” Гласа на Ли прозвуча отново, но не към мен. Най-накрая се „олепих от нея” и погледнах натам, накъдето гледаше – към Лексисия, която в момента седеше и с учуден поглед се взираше в нас. О, съвсем бях забравила за нея! Сега Лъкс стоеше опулена и неразбираеща абсолютно нищо. И знаех защо. С Айли имахме силна връзка и бяхме най-добри приятелки от години, така че с времето, думите и жестовете бяха излишни. Почти винаги ставаше така, е поне с тези, които не ни познаваха и двете. Обясних набързо на Лъкс за тази наша способност и отново прегърнаха Ли, а след това и Лексисия. Толкова имах нужда и от двете. И благодарение на тях сега бях добре, напълно добре и бях забравила за онзи идиот.
- Е, развалих ли ти плановете? - отправих си въпроса към Ли, защото знаех, че тя не стои безучастно никога, ала не изчаках да отговори, защото в този момент пуснаха My Passion на Akcent и аз исках да танцувам, да се забавлявам -Хайде, момичета! Да танцуваме, това ми е
една от любимите песни! "
Е, така не е ли по-хубаво, отколкото онези механични действия? Естествено може да пишете и още много неща, но не пропускайте описания, нито на чувства, нито на обстановката. Друга важна и груба грешка са повторенията. Все пак е доста неприятно да пише навсякъде "тя", "тя", "тя", "тя" и пък "той". Освен с местоимения и малкото име на героя ви, може да замествата и с фамилията, "детето", "тинейджърката", "жената" и прочие, спрямо възрастта и пола на героя ви. Може също и да се съди и по външният вид. "Червенокоската", "русокосата", "синеоката, "къдрокоската" и други. Правописните грешки. Да, естествено, че всеки ги прави. Но, ако някой текст е пълен с грешки на човек дори не му е приятно да го чете. Ето главните граматически грешки,които се допускат:


Немога.
Правилното е не мога. "Не"-то винаги се пише отделно от глагола.
Например: "не искам","не зная". Във всички други случаи се пише заедно
"неразрешено","незаконно".



По и най.
След "по" и "най" невинаги се слага тиренце. Могат да се степенуват само
прилагателни и наречия. Например: по-умен,най-високо... Много често
срещана грешка е слагането на тиренце след "най" преди глагол. Това е
грешно. Най обичам. Пише се без тиренце. Но ако е най-много обичам е с
тире.

Ако не сте сигурни как се пише някоя дума, по-хубаво я потърсете в речник или по-лесното-напишете я в google, а ако не е правилно ще ви излезе правилната.
Приятно прекарване в нашия форум и с РП-тата. Ако имате някакви въпроси, не се притеснявайте да попитате!
Върнете се в началото Go down
https://hogwartsmagicworld.bulgarianforum.net
Белатрикс Лестранж
Ръководител на Слидерин,учител по Трансфигурация,ЗСЧИ, и най-вярната на Волдемор Смъртожадна
Белатрикс Лестранж


Брой мнения : 37
Join date : 22.04.2011
Age : 27
Местожителство : магьосническия свят

Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Трябва да знаете какво е роу плей и как се пише...   Трябва да знаете какво е роу плей  и как се пише... Icon_minitimeВто Май 24, 2011 8:32 pm


+
----
-
Наръчник на новака

РП е съкращение от английсото RolePlay (съкр.РП--->RP);Разиграва се от потребителите и така във всеки пост потребителите описват действията на геройте си.


1. Как да започнем един РП-пост?
Трябва
да имате най-вече достатъчно време. Ако трябва да ставате след пет минути няма
смисъл набързо да се опитате да измислите някаква историйка...
Трябва и да знаете за какво ще пишете, да имате определена идея.
Опитайте се първо да измислите това което ще стане. Когато го направите се опитайте да го "изразите" в РП-поста.

2. Какво трябва да съдържа един РП-пост?

Описания
Описанията са много важни в един роулплей пост.
Един роулплей пост, без описания не е роулплей пост.
Било
то на обстановка, външен вид на героите, мисли, мечти, мимики, движения
и други, те са до толкова важни за писането, че на практика без тях не
може.

Прилагателни и други такива
Не
е много трудно да са напише "Красивата, голяма и пухкава котка се
затича тромаво по старите, вити стълби, спирайки се от време на време
на някое прашно стъпало за секунда, за да види дали Албена я следва."
вместо "Котката се затича, поглеждайки дали Албена я следва.", нали? Но
първото е далеч по-приятно и интересно за четене, отколкото първото.
Прилагателните правят текста по-красив, по-увлекателен.

Синоними
Ясно е колко е полезно да се използват синоними, особено в РП-постове.
На вас приятно ли ви е, когато в един текст се използва 100 пъти една и съща дума?
Пример
- "Шофьора отиде до блока. Шофьора огледа блока и шофьора се изплю пред
входа на блока." а сега същият текст, но този път ще употребя синоними
"Шофьора отиде до блока. Мъжът огледа постройката и се изплю пред входа
на сградата".

Интересен стил
Все
пак не е нужно, тези които четат да заспиват скука. Интересният стил на
писане се оказва доста важен за забавлението на читателя. Пишейки
интересно, вие приковавате неговото внимание и той “гори от нетърпение”
(или поне не се отказва на втория ред) да прочете какво става
по-нататък.

Логика
Логика...дат
из импортънт. Ако първо говорите за котката на героя си, после за
косата му, после за съучениците, после пак се върнете на котката, едно
изречение за учебните му навици и пак за косата. Доста е объркано нали?
Питам се, дали на вас ви е приятно да четете подобно постове... Надали
ви е най-любимото преживяване. Пишете логично, за да не се чувстват
зле, тези които четат писанията ви, моля.

3.Диалога
Това
е една от най-маловажните части на един РП. Повече добри постове не
съдържат много диалог. Затова се опитвайте да го избегнете ако може. Но
това не значи, че трябва изобщо да няма диалог, естествено

4.Правопис и пунктуация
Може
да имате страхотен талант за писане на РП-та, но ако на всяка дума
правите по пет грешки и не слагате препинателни знаци...Затова се опитайте да не правите много грешки и да слагате
препинателни знаци.

5. Препрочитането
След като свършите поста си, не го поствайте веднага.
Първо го прочетете, представяйки си, че не сте го написали вие.
Опитайте се да оправите нещата, които не ви харесват.

6.Какво представлява един лош РП-пост?
• “Изведнъж Джак се сети нещо фантастично. Той веднага скокна и излезе в двора. Мислеше да отиде при Николина.”

“Лилия влезе. Огледа залата и седна да яде. Нахрани се кат прасе и
излезе от мястото където се яде. После се огледа и се прибра.”• “Мая
седна на дивана. Дивана беше в дневната. Разтвори книгата, която взе от
лавицата. Отвори там, докъдето беше стигнала. Зачете се. Унесе се в
четенето. Беше и интересно. Тази книга бе нейното богатство.”

7.Как трябва да завършва един РП-пост?
Как
ще завършим поста си също е въпрос на нашите желания и предпочитания. И
все пак добре е да не завършваме поста си с многоточие. Отворения край
е хубаво нещо, но като е с три точки (“...”) не прави добро
впечатление. Изглежда, че не можете да измислите сам края и разчитате
на помощ от други хора, за последните думи на изречението си.

8.Важно!
Винаги
се съобразявайте с характера на вашия герой/я, както и тези на
останалите. Ако в профила на вашата героиния е написано, че е
срамежлива, не виждам как ще изнесе реч пред цялото училище?!
Бъдете
реалистични. Ако в профила на друг герой/я е написано, че е невероятна
бъзла, как е възможно да предложи точно тя да отиде в Къщата на
Духовете и при това да върви първа, да влезе решително в Къщата и да
предизвика на дуел, духа, който обитава къщата???
И също, като пишете РП-пост, се опитайте всички героини да вземат участие, а не само вашата
Върнете се в началото Go down
 
Трябва да знаете какво е роу плей и как се пише...
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Harry Potter :: Правилата на форума-
Идете на: